Meble ogrodowe

meble ogrodowe

Plusy i minusy mebli ogrodowych wykonanych z różnych materiałów

Planujesz zakup nowych mebli do ogrodu, ale wybór jest tak duży, że od razu po wejściu do dowolnego salonu meblarskiego czy centrum ogrodniczego dostajesz dosłownie oczopląsu i masz ochotę jak najszybciej go opuścić, by już dłużej nie musieć zastanawiać się nad opcjami, które nieraz różnią się od siebie niemalże wszystkim? Nic w tym dziwnego. Brak znajomości tematu zazwyczaj kończy się właśnie w taki sposób. Na szczęście możesz odkryć częściowo wszystkie te meble do ogrodu jeszcze przed opuszczeniem własnego domostwa. W tym celu zorientuj się najpierw, z jakich tworzyw te meble się wykonuje. Odkryj zalety i wady poszczególnych tworzyw. Później ustalenie, który materiał dla ciebie będzie najlepszy, okaże się już banalnie proste.

Drewno

Absolutna klasyka i zdecydowanie najczęściej wybierana opcja, przynajmniej w tym momencie i przynajmniej przez mieszkańców naszego kraju. Drewno kojarzy się z czymś tradycyjnym, ale wbrew pozorom ma też swoją nowocześniejszą odsłonę, więc nie jest wcale powiedziane, że będzie pasować wyłącznie do klasycznie zaaranżowanych posesji. Jego zalety nie kończą się natomiast na wysokiej i niepodważalnej estetyce.

Drewno ma też dużo świetnych właściwości fizycznych, ponieważ jest trwałe, odporne na uszkodzenia, odporne na warunki atmosferyczne (z wyjątkiem wilgoci, czyli np. deszczu), a przy tym łatwo się o nie dba i dzięki temu można go używać latami. Minusy? Drewniane meble do ogrodu potrzebują systematycznej konserwacji, by mogły stale świetnie się prezentować. No i tak jak zostało to już powiedziane, mogą niestety niszczyć się i przedwcześnie zużywać pod wpływem deszczu oraz ogólnie wilgoci.

Wiklina

Materiał wyjątkowo ozdobny, którego główną zaletą jest właśnie wysoka dekoracyjność, zupełnie inna od tej zapewnianej przez drewno. Wiklinowe meble raczej nie przypadną do gustu osobom lubującym się w nowoczesności, ale już na pewno dopasują się do przestrzeni zaaranżowanych w stylu rustykalnym. One zdecydowanie zawsze robią wrażenie. Poprzez umieszczenie ich na posesji można uzyskać dla niej jedną wyjątkową dekorację, która zastąpi sto tysięcy innych drobniejszych ozdobnych przedmiotów.

Estetyka na pewno jest tutaj utrzymana na maksymalnie wysokim poziomie, a idzie ona w parze z ogólną lekkością wikliny i wynikającym z niej prostym użytkowaniem – takie meble bez trudu można przenosić i przesuwać, często nawet w pojedynkę. Wady? Wiklina jeszcze mniej niż drewno lubi się z wilgocią. Zazwyczaj tworzone z niej meble nie są meblami składanymi, przez co trzeba dysponować naprawdę sporą ilością wolnego miejsca w piwnicy czy garażu, by móc je swobodnie przechowywać poza sezonem.

Technorattan

Trzeba to jednak zaznaczyć, że w ostatnim czasie to właśnie meble ogrodowe z technorattanu robią zawrotną furorę w polskich ogrodach. Łączą one w sobie elementy zupełnie odmiennych stylów. To właśnie sprawiło, że zyskały tak dużą popularność, bo udało im się zdobyć serca dwóch różnych obozów – ludzi lubujących się w stylu nowoczesnym i tych, którzy do tej pory przepadali jedynie za naturalną plecioną wikliną.

Technorattan na ten moment uznawany jest za jedną z najlepszych opcji do wyboru. Nie dość, że prezentuje się niesamowicie, bo wygląda dosłownie jak wiklina, to przy tym wszystkim zachowuje maksymalne właściwości techniczne, gdyż jest odporny na wszystkie możliwe warunki atmosferyczne i czynniki zewnętrzne, w tym nawet i wilgoć. Nie odbarwia się pod wpływem słońca. Nie zamaka w momencie trwania dużej ulewy. Przy tym wszystkim stosunkowo łatwo się o niego dba i nie trzeba za dużo z nim robić. Jedynym minusem może być tu cena – niestety wciąż dość wysoka.

Żeliwo

Na sam koniec ostatnia najmniej powszechna propozycja, która raczej nie pojawia się przy domach, bo znacznie częściej jest stosowana chociażby w restauracjach, barach, pubach albo hotelach. Meble żeliwne to wariant wygodny w użytkowaniu i ekonomiczny. Jeżeli jednak kogoś stać na zakup czegoś lepszego, tę opcję od razu powinien sobie odpuścić.