Aranżacja ogrodu

Wiele osób lubi, a wręcz przepada mieć u siebie na działce ogród, który podkreśla nie tylko wygląda działki, ale także pozwala na hodowle pięknych, ciekawych kwiatów. Jeżeli posiadasz ogród będzie to dla ciebie także hobby, relaks. Aranżacja ogrodu to przede wszystkim wstępny projekt, w którym trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Istnieje bowiem wiele stylów skwerów, a także rodzajów roślin, które podczas projektowania  trzeba uwzględnić. Dlatego jeżeli zamierzasz mieć ogród to warto byś najpierw wybrał idealny dla siebie projekt. Nawet mały ogród powinien być dobrze przemyślany. Wybór odpowiedniego stylu możesz sobie ułatwić korzystając z kilku uniwersalnych zasad, które uproszczą ci proces projektowania.

Aranżacja ogrodu – Na co warto zwrócić uwagę ?

Ogród możesz przygotować w różnym miejscu na działce. Jest to uzależnione od twoich potrzeb, gustu. Podjazd z klombem to ciekawy pomysł, szczególnie kiedy parkujesz swój samochód niedaleko drzwi wejściowych. Za domem możesz wtedy również umieścić trawnik z większymi już krzewami. Aranżacja ogrodu to również wybór właściwych roślin. Ważne, by przed posadzeniem określonych kwiatów sprawdzić jaki rodzaj gleby będzie dla nich odpowiedni, a także dzienne zapotrzebowanie na nasłonecznienie. Na przykład dla róż odpowiednim miejscem do ich posadzenia będzie przestrzeń osłonięta od wiatru. Natomiast duże drzewa można posadzić w większej odległości od domu.

Aranżacja ogrodu blisko domu będzie pełniła bardziej funkcję reprezentacyjną. Dlatego też ten rodzaj projektu powinien być lepiej przemyślany. Przed realizacją ogrodu warto najpierw wyznaczyć odpowiednie miejsce na podjazd. Potem zastanowić się na charakterem grupy roślin oraz dopasowanie do nich nawierzchni ścieżek w przydomowym ogrodzie. Polecanym rozwiązaniem w tym wypadku jest aranżacja ogrodu  bazująca na bylinach. Mogą to być między innymi iglaki, krzewy typu tawuły lub berberysy, które oprócz ciekawego wygląd ograniczą także powstawanie chwastów.

Aranżacja małego ogrodu jest najczęściej stosowana na miejskich osiedlach. Na takiej przestrzeni ogrodu oprócz roślin jest także umiejscowiona alejka. Jeśli zamierzasz wybrać projekt małego ogrodu to warto byś w takiej przestrzeni ograniczył się do kilku gatunków roślin o drobnych liściach, a także małych kwiatach. Dostosuj swój ogród wybierając miniaturowe drzewa oraz małe krzewy. Jeśli zdecydujesz się na wybór roślin o niebieskich liściach to z pewnością powiększą one optycznie twój skwer.

Przykładowe aranżacje ogrodu

Istnieje wiele inspirujących projektów, które pozwolą na odpowiednie dostosowanie ich do twoich potrzeb. Między innymi jest to na przykład ogród wiejski, charakteryzujący się różnorodnością kolorów, roślin, a także swobodą nasadzeń. Natomiast projekt ogrodu nowoczesnego będzie charakteryzował się prostotą (minimalizm, surowe materiały) oraz funkcjonalnością (aranżacja ogrodu z basenem). Jeżeli masz zamiar stworzyć ogród na pochyłym terenie to warto wybrać projekt ogrodu skalnego. Będzie on idealnie przypominać górskie stoki.

Podsumowanie

Zakładane ogrodu zajmuje trochę czasu i jest też pracochłonne, ponieważ ogród stałe wymaga pielęgnacji, a także zaangażowania. Przed przystąpieniem do aranżacji ogrodu warto byś najpierw zastanowił się na stylem ogrodu, twoim gustem odnośnie rodzajów kwiatów oraz dostosowaniem ich do warunków klimatycznych.